Czytanie ze zrozumieniem – klasa 8

Przeczytaj krótki tekst i odpowiedz na kilka pytań, które sprawdzą, czy wszystko zrozumiałeś(aś). Możesz wybrać krótkie fragmenty artykułów lub którąś z naszych krótkich, dowcipnych historyjek. Uwaga, wybrany tekst możesz rozwiązywać tylko raz dziennie.

Wybrana klasa: klasa 8 (szeroki wybór)


Sortuj wedługtematutrudności  Lista zadańrozwiń wszystkowybrane zestawytylko tematy
Mity greckie
1/13
Mity nordyckie
0/6
Artykuły, wywiady, opinie I
0/7
Wikipedia
0/7

Wikipedia

Teksty encyklopedyczne: wybrane fragmenty z Wikipedii.

Teksty popularnonaukowe
0/8

Teksty popularnonaukowe

Teksty popularnonaukowe z prasy i z Internetu.

Artykuły, wywiady, opinie II
0/8

Artykuły, wywiady, opinie II

Wybór z prawdziwych artykułów prasowych, trudniejsze teksty.

Ulotki
0/4

Ulotki

Bardzo praktyczne ćwiczenie czytania ze zrozumieniem: przeczytaj ulotki dołączone do opakowań leków i oceń, jakie leki będą użyteczne w danej sytuacji.

Pisarze
0/10

Łącznie rozwiązano: 1 z 63

Wybrane przykłady

Mity nordyckie

Powstanie ludzi

Świat to płaski dysk otoczony morzem. Jego krańce zamieszkują olbrzymy. Aby utrzymać je z dala od siebie, Odyn, Wili i We stworzyli wokół środka świata, Midgardu, mur. Midgard stał się bezpieczny, lecz pozostawał pusty. Odyn, Wili i We szukiwali w nim ludzi, ale bez skutku. Pewnego dnia, gdy bracia chodzili wzdłuż morza, znaleźli dwie kłody długości ludzkiego ciała. Jedną z jesionu, drugą z wiązu, obie z dobrego, twardego drewna. Odyn tchnął w nie życie, Wili dał im wolną wolę, mądrość i determinację, więc kłody mogły się ruszać i wyrażać prośby. Następnie We wyrzeźbił z nich ludzkie sylwetki. Obie kłody-ludzie były nagie, ale ich ciała się różniły: We wyrzeźbił mężczyznę i kobietę. Bracia nazwali ich Ask i Embla. Aby mogli się okryć i uchronić przed chłodem, trzej bogowie uszyli im odzienie. Później Ask i Embla, bezpieczni w Midgardzie i chronieni przed olbrzymami i potworami, wybudowali domostwo, zamieszkali razem i spłodzili dzieci. Dlatego nazywamy Odyna Ojcem Wszystkich. Był ojcem bogów i stworzycielem śmiertelników.

Artykuły, wywiady, opinie I

Przedziwne pandy

Chociaż jest niedźwiedziem, panda wielka jest w 99% wegetarianinem, żywiącym się niemal wyłącznie pędami bambusa.

Panda musi jeść przez 10 do 12 godzin dziennie i zjada aż 30 kg bambusa każdego dnia. Musi spożywać go aż tyle, ponieważ bambus ma mało wartości odżywczych.

Panda przytrzymuje łodygi bambusa fałszywym kciukiem – szóstym palcem, który długo wprawiał naukowców w zakłopotanie. Tak naprawdę okazuje się, że nie jest to palec, ale przedłużona kość nadgarstka.

Podczas przeżuwania bambusa panda rusza uszami.

(źródło: abicko.cz)

Wikipedia

Szachy

Początkowo programy szachowe były uważane za zwykłe ciekawostki, jednak obecnie najlepsze z nich, jak na przykład Rybka lub Hydra, są wyjątkowo mocnymi graczami. Już w 1997 roku Garri Kasparow, ówczesny szachowy mistrz świata, rozegrał pojedynek przeciwko komputerowi szachowemu firmy IBM, nieformalnie określanemu jako Deep Blue. Jednak z punktu widzenia teorii sztucznej inteligencji programy szachowe są stosunkowo proste: tak naprawdę po prostu sprawdzają ogromną liczbę potencjalnych przyszłych ruchów obu graczy i w zależości od powstających pozycji stosują taką czy inną funkcję oceny.

Dzięki swoim ogromnym bazom danych z mistrzowskimi partiami szachów i ponadprzeciętnymi zdolnościami analitycznymi, komputery pomagają dziś ludzkim graczom w nauce gry w szachy, a także w przygotowywaniu się do turniejów. Internetowe strony szachowe umożliwiają ludziom znalezienie partnera do gry wśród graczy z całego świata. Istnienie komputerów i nowoczesnych środków komunikacji spowodowało także niebezpieczeństwo oszukiwania w trakcie gry, analogiczne do stosowania dopingu w innych dyscyplinach sportu. Znanym przykładem jest kontrowersja z mistrzostw świata w 2006 roku, gdy pojawiły się podejrzenia, że jeden z graczy korzysta z niedozwolonego wsparcia elektronicznego podczas pobytu w toalecie.

NAPISZ DO NAS

Jesteś w kropce?

Najpierw przejrzyj najczęściej zadawane pytania:

FAQ Instrukcje dla rodziców Instrukcje dla nauczycieli

Czego dotyczy wiadomość?

Po prostu wiadomość Treść Sterowanie Logowanie Licencje