Czytanie ze zrozumieniem

Przeczytaj krótki tekst i odpowiedz na kilka pytań, które sprawdzą, czy wszystko zrozumiałeś(aś). Możesz wybrać krótkie fragmenty artykułów lub którąś z naszych krótkich, dowcipnych historyjek. Uwaga, wybrany tekst możesz rozwiązywać tylko raz dziennie.


Sortuj wedługtematutrudności  Lista zadańrozwiń wszystkowybrane zestawytylko tematy
Teksty o obrazkach: dzieci
0/7

Teksty o obrazkach: dzieci

Zadanie składa się z obrazka i towarzyszącego mu krótkiego tekstu . Czytaj uważnie i dobrze się przyjrzyj.

Doktor Pomysł
1/5

Doktor Pomysł

Doktor Pomysł udziela porad różnym rzeczom. Krótki tekst i dwa pytania kontrolne.

Wycieczki Łucji
0/6

Wycieczki Łucji

Teksty z ilustracjami: Łucja udaje się na wycieczki ze swoimi przyjaciółmi.

Proste mapki
0/4

Proste mapki

Proste mapy i schematyczne plany wraz z krótkimi tekstami i pytaniami. Pytania dotyczą m.in. planowania kolejnych posunięć i kierunku.

Teksty o obrazkach: bajki
0/7

Teksty o obrazkach: bajki

Nieco nietradycyjne ilustracje z postaciami z bajkowych opowieści. Czy z pomocą krótkiego opisu potrafisz rozpoznać, co się dzieje na obrazku?

Opowiastki z pomidorem
0/8

Opowiastki z pomidorem

Krótkie streszczenia opowieści, w których niektóre słowa zostały zastąpione pomidorem (i innymi niepasującymi wyrazami). Jakie słowo powinno się tam znaleźć zamiast pomidora?

Lisica Adela
0/8

Lisica Adela

Ciekawe historyjki ze zwierzątkami. Przeczytaj, kogo lisica spotkała w lesie i co się wówczas stało.

Poplątane bajki
0/5
Bajki
0/7

Bajki

Klasyczne bajki La Fontaine’a, w których zwierzęta zachowują się jak ludzie.

Mity greckie
1/13
Mity nordyckie
0/6
Artykuły, wywiady, opinie I
0/7
Wikipedia
0/7

Wikipedia

Teksty encyklopedyczne: wybrane fragmenty z Wikipedii.

Teksty popularnonaukowe
0/8

Teksty popularnonaukowe

Teksty popularnonaukowe z prasy i z Internetu.

Artykuły, wywiady, opinie II
0/8

Artykuły, wywiady, opinie II

Wybór z prawdziwych artykułów prasowych, trudniejsze teksty.

Ulotki
0/4

Ulotki

Bardzo praktyczne ćwiczenie czytania ze zrozumieniem: przeczytaj ulotki dołączone do opakowań leków i oceń, jakie leki będą użyteczne w danej sytuacji.

Pisarze
0/6

Łącznie rozwiązano: 2 z 116

Wybrane przykłady

Ulotki

Ibalgin 400

Ze względu na ilość substancji leczniczej w jednej tabletce preparat przeznaczony jest dla osób dorosłych i młodzieży powyżej 12 roku życia. Preparat zawierający 200 mg ibuprofenu (Ibalgin 200) jest odpowiedni dla dzieci w wieku 6-12 lat, ibuprofen w zawiesinie przeznaczony jest dla dzieci poniżej 6 roku życia (Ibalgin sus).

 

I. Zalecane dawkowanie przy bólu i gorączce:

Dorośli i młodzież w wieku powyżej 12 lat zazwyczaj przyjmują 1 tabletkę powlekaną Ibalgin 400 3 razy dziennie, czyli 1 tabletkę powlekaną jednorazowo lub w razie potrzeby, maksymalnie 3 tabletki powlekane dziennie. Odstęp pomiędzy poszczególnymi dawkami powinien wynosić co najmniej 4 godziny.

Jeśli ból lub gorączka podczas leczenia Ibalginem 400 nie ustąpią po 3-5 dniach lub nasilą się, należy skonsultować się z lekarzem w sprawie dalszego leczenia. Nie należy przyjmować produktu dłużej niż przez 7 dni bez konsultacji z lekarzem.

Tabletki powlekane połyka się w całości, popijając odpowiednią ilością płynu. Jeśli w trakcie kuracji wystąpią problemy z trawieniem, lek należy przyjmować wraz z posiłkiem lub popić go mlekiem.

Artykuły, wywiady, opinie I

Napoleon i konopie

Być może zaskoczy was fakt, że pierwszym człowiekiem, który zakazał konsumpcji konopi, był Napoleon Bonaparte. Stało się to w 1800 roku, gdy nadciągał ze swoim wojskiem do Egiptu. Wówczas Napoleon zarządził, że żołnierze nie mogą pić napoju alkoholowego, który muzułmanie wytwarzali z żeńskich kwiatów roślin zwanych konopiami, ani nie mogą palić haszyszu czy konopnych nasion.

Ten francuski generał poznał psychoaktywne efekty konopi na własnej skórze i nie było to nic przyjemnego. Kiedy 1 lipca 1798 roku wjeżdżał do Aleksandrii, stał się celem ataku jednego z mieszkańców, który strzelił do niego z okna domu, ale chybił. Ochrona Napoleona zatrzymała zamachowca i śledztwo wykazało, że był on pod wpływem wspomnianych środków odurzających.

A ponieważ konsumpcja marihuany była wśród Egipcjan czymś powszechnym, Napoleon robił wszystko, aby jego żołnierze nie znaleźli się pod wpływem tej rośliny.

(Tekst pochodzi ze strony Muy interesante i został zmieniony)

Teksty o obrazkach: dzieci

Dzieci w ogrodzie

Tomek i Ania są rodzeństwem. Oboje mają dzisiaj na sobie czerwone ubrania. Piotrek to kolega z klasy Tomka. Joasia chowa się za drzewem.

NAPISZ DO NAS

Jesteś w kropce?

Najpierw przejrzyj najczęściej zadawane pytania:

FAQ Instrukcje dla rodziców Instrukcje dla nauczycieli

Czego dotyczy wiadomość?

Po prostu wiadomość Treść Sterowanie Logowanie Licencje