Lista wyjaśnień
Odmiana nazwisk obcego pochodzenia
Przeglądasz wyjaśnienia do konkretnych tematów. Jednak na platformie Umiemy to znajdziesz przede wszystkim ćwiczenia. Do ćwiczeń możesz przejść za pomocą poniższych linków.
Podtematy
Odmiana nazwisk obcego pochodzenia
Nazwiska męskie
Nazwiska zakończone na spółgłoskę oraz y, które stoi po samogłosce, odmieniają się jak nazwiska polskie, np. Macron – Macrona – Macronowi – Macrona – Macronem – Macronie lub Disney – Disneya – Disneyowi – Disneyem – Disneyu.
Nazwiska zakończone na y, które stoi po spółgłosce, odmieniają się jak przymiotniki, ale należy pamiętać o tym, że w D., C. i B. zapisujemy je z apostrofem, np. Exupery – Exupery’ego – Exupery’emu – Exupery’ego – Exuperym – Exuperym.
Nazwiska żeńskie
Nazwiska zakończone na spółgłoskę są nieodmienne, np. Widziałam Lily Potter, ale Widziałem Jamesa Pottera; Idę z Enolą Holmes, ale Idę z Sherlockiem Holmesem.
Nazwiska zakończone na -a, podobnie jak nazwiska polskie, przyjmują odmianę przymiotnika, kiedy są zakończone na -owa, -ska, np. Gottliebova – Gottliebovej; Zełenśka – Zełenśkiej oraz odmianę podobną do innych wyrazów z tą samą końcówką, np. Obama – Obamę.