Czytanie ze zrozumieniem – 1 klasa szkoły średniej

Przeczytaj krótki tekst i odpowiedz na kilka pytań, które sprawdzą, czy wszystko zrozumiałeś(aś). Możesz wybrać krótkie fragmenty artykułów lub którąś z naszych krótkich, dowcipnych historyjek. Uwaga, wybrany tekst możesz rozwiązywać tylko raz dziennie.

Wybrana klasa: klasa 1 szk. śr. (szeroki wybór)


Sortuj wedługtematutrudności  Lista zadańrozwiń wszystkowybrane zestawytylko tematy
Mity nordyckie
0/6
Artykuły, wywiady, opinie I
0/7
Wikipedia
0/7

Wikipedia

Teksty encyklopedyczne: wybrane fragmenty z Wikipedii.

Teksty popularnonaukowe
0/8

Teksty popularnonaukowe

Teksty popularnonaukowe z prasy i z Internetu.

Artykuły, wywiady, opinie II
0/8

Artykuły, wywiady, opinie II

Wybór z prawdziwych artykułów prasowych, trudniejsze teksty.

Ulotki
0/4

Ulotki

Bardzo praktyczne ćwiczenie czytania ze zrozumieniem: przeczytaj ulotki dołączone do opakowań leków i oceń, jakie leki będą użyteczne w danej sytuacji.

Pisarze
0/10

Łącznie rozwiązano: 0 z 50

Wybrane przykłady

Teksty popularnonaukowe

Jaskółki

W przypadku małych ptaków śpiewających w ciągu ostatnich kilku lat bardzo przydatne okazały się tzw. geolokalizatory. Urządzenia te umożliwiły monitorowanie migrujących ptaków w sposób ciągły, a w przypadku telemetrii satelitarnej również z dużą dokładnością. Udało się potwierdzić lub obalić hipotezy dotyczące pokonywania barier geograficznych (np. sposób przelatywania nad Saharą) oraz odkryć niesamowite osiągnięcia niektórych gatunków. Do tych najbardziej znanych należy ośmiodniowy nieprzerwany lot szlamnika zwyczajnego nad wodami Oceanu Spokojnego z lęgowisk na Alasce do zimowisk w Nowej Zelandii.

Wykorzystanie geolokalizatorów przyniosło nowe dane na temat migracji nawet pospolitych gatunków, na przykład jaskółki płomykówki. Nasza populacja jaskółek jest bardzo interesująca w kontekście ogólnoeuropejskim, ponieważ terytorium Europy Środkowej leży częściowo w obszarze granicznym między populacjami zachodnioeuropejskimi zimującymi w Afryce Zachodniej i wschodnioeuropejskimi zimującymi w Afryce Środkowej i Wschodniej. Trasy migracji gatunków ptaków odzwierciedlają kierunki, w których ptaki kolonizowały Europę po ostatniej epoce lodowcowej. Ptaki przemieszczały się głównie przez trzy półwyspy europejskie, chociaż ze względu na Alpy nie korzystały tak często z trasy przez Półwysep Apeniński.

(Jaroslav Cepák i Petr Klvaňa, „Jaskółka ekstremista”, artykuł pochodzi z czasopisma Vesmír)

NAPISZ DO NAS

Jesteś w kropce?

Najpierw przejrzyj najczęściej zadawane pytania:

FAQ Instrukcje dla rodziców Instrukcje dla nauczycieli

Czego dotyczy wiadomość?

Po prostu wiadomość Treść Sterowanie Logowanie Licencje